Esperal

Wszywka alkoholowa – skuteczna metoda awersyjna w Rzeszowie

Awersyjna metoda leczenia alkoholizmu – Esperal – Wszywka alkoholowa – Centrum Medyczne Galmedic Rzeszów

esperal wszywka alkoholowa Rzeszów

 

Jak wygląda wszycie Esperalu?

Wszycie Esperalu to zabieg wykonywany w Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. Tabletka z disulfiramem najczęściej implementowana jest w okolicach pośladków lub na plecach. Niemniej bierzemy pod uwagę preferencje naszych pacjentów i jeżeli istnieje taka możliwość, to możemy umieścić Esperal także w innym miejscu. Sam zabieg jest bardzo prosty i bezpieczny. Chirurg wykonuje bowiem niewielkie nacięcie i umieszcza wszywkę alkoholową w mięśniu, kilka centymetrów pod skórą. Następnie zakłada kilka szwów, a po kilku dniach je usuwa.

Esperal, potocznie nazywany wszywką alkoholową, to awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej. Wszywka ma postać tabletki, którą umieszcza się pod skórą Pacjenta, najczęściej na plecach lub na pośladku. Stąd też termin „zaszyć się”. Zawiera ona substancję aktywną o nazwie disulfiram. Jej zadaniem jest hamowanie działania jednej z grup enzymów – dehydrogenazy aldehydowej. To z kolei powoduje utrudnienie utleniania aldehydu octowego do kwasu octowego, który jest mniej toksyczny. Prosto mówiąc – gdy osoba z wszytym Esperalem napije się alkoholu, to w jej organizmie bardzo szybko wzrośnie ilość trującego aldehydu octowego i dojdzie do ostrego zatrucia alkoholowego.

Esperal – skuteczna metoda awersyjna w Rzeszowie

Stosowanie wszywki alkoholowej jest tak zwaną metodą awersyjną. Polega ona na wywołaniu awersji, czyli zniechęceniu uzależnionej osoby do spożywania alkoholu. Osoba „zaszyta” przez cały czas ma świadomość, że gdy sięgnie po alkohol, to szybko pojawią się u niej objawy ostrego zatrucia alkoholem. Nawet niewielka ilość alkoholu bardzo gwałtownie reaguje z disulfiramem. Osoba uzależniona musi więc powstrzymać się od picia i wytworzyć w swojej podświadomości barierę uniemożliwiającą spożywanie nawet najmniejszych ilości napojów wysokoprocentowych. Warto pamiętać, że chorzy, którzy są w wielodniowym ciągu alkoholowym, przed wszyciem Esperalu powinni zgłosić się na detoks alkoholowy.

Masz pytanie dotyczące usługi? Zapraszamy do kontaktu

Dla kogo Esperal?

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie z tej metody wspomagającej leczenie alkoholizmu mogą skorzystać wyłącznie osoby, u których lekarz stwierdzi brak przeciwwskazań do wszycia tabletki z Esperalem. Należy jednak pamiętać, że terapia Esperalem wspiera leczenie alkoholizmu i w niektórych przypadkach może nie wystarczyć samo samodzielna metoda. Wówczas należy zgłosić się na bardziej złożoną psychoterapię alkoholizmu.

Przeciwwskazania do implementacji wszywki alkoholowej

Z terapii za pomocą Esperalu nie powinny korzystać osoby:

 • z zaburzeniami psychicznymi,
 • podejmujące próby samobójcze,
 • z chorobą niedokrwienną serca,
 • z niewydolnością obwodową krążenia,
 • z niewydolnością serca,
 • z nadciśnieniem tętniczym,
 • z nadwrażliwością na lek,
 • które spożywały alkohol 24h przed zabiegiem,
 • będące w stanie upojenia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa to bardzo wydajny sposób leczenia, ponieważ jednorazowa aplikacja tabletek z substancją czynną może działać nawet przez okres roku.

 

Często zadawanie pytanie

Nie, ta metoda nie jest refundowana.

Tak, ale nasi pacjenci nie muszą kupować jej sami. Centrum Medyczne Galmedic w Rzeszowie zapewnia swoim pacjentom kompleksową opiekę.

Nie, zabieg jest wykonywany przez specjalistę w znieczuleniu miejscowym, które działa także po skończonym zabiegu. W związku z tym nie ma potrzeby przyjmowania środków przeciwbólowych.

Nie, tabletka jest zaszywana kilka centymetrów pod skórą. Jest więc zupełnie niewyczuwalna i niewidoczna.

Zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby nie iść do pracy po zabiegu. Jednak w indywidualnych przypadkach lekarz może zalecić co innego.

Tak, disulfiram nie ma żadnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Tabletka z Esperalem działa nawet do 12 miesięcy.

Rana goi się w ciągu 7-10 dni od zabiegu. Przez ten czas należy stosować się do zaleceń lekarza, a następnie zgłosić się na wizytę kontrolną.

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie priorytetem jest szybkie przyjęcie pacjenta. Jeżeli więc nasi lekarze są dostępni, to zabieg może zostać wykonany nawet w dniu zgłoszenia.

Zawarty we wszywce disulfiram działa bardzo gwałtownie z alkoholem, powodując szereg nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych dla życia dolegliwości. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy spożywać nawet najmniejszych ilości alkoholu, mając wszyty Esperal. W określonych przypadkach działanie wszywki może jednak zostać zaburzone. W rezultacie będzie można ją „przepić”. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Esperal bardzo gwałtownie reaguje z alkoholem, co prowadzi do następujących objawów:

 • przyspieszone bicie serca
 • zawroty głowy
 • nudności
 • wymioty
 • lęki
 • zaburzenia oddychania
 • spadek ciśnienia tętniczego
 • duszności
 • uczucie gorąca
 • zaczerwienienie twarzy.

Powyższe objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin.

Masz pytanie dotyczące usługi?

Masz problem z alkoholem i szukasz skutecznej terapii? Zapraszamy do kontaktu

Nasze usługi możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

przelewy24

668 660 600