Usuwanie znamion skórnych

Bezpieczne i bezbolesne metody

Usuwanie znamion skórnych – Centrum Medyczne Galmedic Rzeszów

usuwanie znamion skórnych Rzeszów

 

Istnieje wiele rodzajów zmian skórnych. Nie każda z nich jest jednak groźna dla naszego zdrowia. Najbardziej popularne są pieprzyki i brodawki. Usuwanie znamion skórnych może dotyczyć również ich, pod warunkiem, że są groźne dla naszego zdrowia lub nieestetyczne. Zabieg ten może być bowiem wykonany także dla poprawienia komfortu pacjenta.

Znamiona skórne mają najczęściej charakter łagodnych zmian znajdujących się na powierzchni skóry. Ich diagnostyka opiera się na specjalistycznym badaniu. Tylko dzięki niemu lekarz jest w stanie realnie ocenić charakter zmiany i ryzyko zezłośliwienia. Usuwanie znamion skórnych konieczne jest w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta oraz w celach estetycznych.

Usuwanie znamion skórnych Rzeszów

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie usuwanie znamion skórnych odbywa się po uprzedniej konsultacji pacjenta z lekarzem specjalistą. Chirurg stawia trafną diagnozę, na podstawie której ustala plan leczenia. Usuwanie znamion skórnych jest wskazane w określonych przypadkach.

Zabieg jest dla pacjenta bezpieczny oraz bezbolesny. Doświadczeni specjaliści dbają o jego komfort fizyczny i psychiczny. Podczas trwania zabiegu pacjent jest świadomy i przytomny. Pole operacyjne znieczula się miejscowo i odkaża. Następnie chirurg przystępuje do wycięcia zmienionych tkanek wraz z niewielkim obszarem zdrowej tkanki. Ranę zaszywa się i zabezpiecza jałowym opatrunkiem. Chirurgiczna metoda usuwania znamion jako jedyna umożliwia wykonanie badania histopatologicznego zmienionych tkanek. Dzięki temu możliwe staje się dokładne określenie, z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia.

Rodzaje znamion

Najbardziej popularne na naszej skórze są znamiona naskórkowe występujące na powierzchni naskórka. Mają formę niewielkich, często rozsianych przebarwień lub uwypukleń. Wskutek nagromadzenia się sebum i łoju na naszej skórze powstać mogą znamiona przydatkowe i kaszaki. Możemy mieć również do czynienia ze znamionami barwnikowymi, które widoczne są ze względu na nadmierne nagromadzenie barwnika skórnego w określonych miejscach. Fizjologiczną zmianą skórną jest ropień, powstający w wyniku odpowiedzi autoimmunologicznej organizmu na zachwianie jego bariery ochronnej. Najczęściej dochodzi do jego powstania podczas urazu, którego efektem jest przerwanie ciągłości skóry. Często diagnozowane są także tłuszczaki, które już mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Najbardziej niebezpiecznym rodzajem zmiany skórnej jest nowotwór złośliwy skóry, znany jako czerniak. Zmiana ta charakteryzuje się nieregularnym kształtem i barwą, dużymi rozmiarami i szybkim wzrostem. Ze względu na trudności diagnostyczne i zmienność w wyglądzie znamion zaleca się ścisłą obserwację własnego ciała. Tylko samokontrola pozwalana szybkie wyłapanie nieprawidłowości. Z każdym niepokojącym objawem należy udać się do lekarza specjalisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości, wykona odpowiednie badania i zleci proces leczenia.

Usuwanie znamion z twarzy

Istnieje kilka rodzajów znamion, które stosunkowo często pojawiają się na twarzy. Wówczas mogą one być powodem dyskomfortu estetycznego. Duże znamiona zlokalizowane w obrębie twarzy mogą także przeszkadzać oraz stanowić problem natury zdrowotnej. Warto wówczas udać się na konsultację ze specjalistą, który wstępnie oceni charakter zmiany i zaproponuje ewentualne dalsze leczenie. Usuwanie znamion z twarzy to zabieg wymagający specjalnych umiejętności chirurga. Nasi lekarze posiadają wieloletnie doświadczenie w wycinaniu zmian z newralgicznych miejsc na ciele człowieka. Dzięki znajomości odpowiednich technik cięć oraz zakładania szwów minimalizują ryzyko pojawienia się blizny na twarzy. Chirurgiczne usuwanie znamion umożliwia także wykonanie badania histopatologicznego pobranego wycinka, dzięki czemu pacjent otrzymuje pewną informację w zakresie charakteru danej zmiany.

Usuwanie naczyniaków, diagnostyka i leczenie

Naczyniaki to w zdecydowanej większości niezłośliwe nowotwory będące skutkiem nadmiernego namnażania się komórek, które budują ścianę naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawiają się u niemowląt i zanikają z wiekiem. Pojawiają się pojedynczo, a także skupiskach. Naczyniaki mogą być również złośliwymi guzami występującymi w każdym wieku, częściej u kobiet.

Naczyniaki mogą występować zarówno na skórze (najczęściej na głowie i jej okolicach oraz szyi) w formie jasnoczerwonych lub różowych plamek (naczyniaki powierzchniowe), jak i wewnątrz organizmu np. na wątrobie, kręgosłupie, w mięśniach czy mózgu (naczyniaki wewnętrzne). Wówczas są trudne do zdiagnozowania, ponieważ najczęściej nie dają żadnych objawów. Ze względu na strukturę można wyróżnić następujące naczyniaki: jamiste, płaskie, włośniczkowe, gwieździste oraz limfatyczne.

Nie do końca wiadomo, z jakiego powodu powstają naczyniaki. Najczęściej mówi się jednak o podłożu genetycznym, nieprawidłowej reakcji organizmu na uraz, nadczynności tarczycy, chorobach reumatycznych, ciąży, chorobach wątroby oraz stosowaniu doustnych leków antykoncepcyjnych.

Rozpoznanie naczyniaków zewnętrznych jest dla lekarza stosunkowo proste, ponieważ są to zmiany bardzo charakterystyczne. W większości przypadków specjaliście wystarczy jedynie wywiad z pacjentem oraz dokładne obejrzenie znamienia. Dużo trudniej jest zdiagnozować naczyniaki wewnętrzne, ze względu na ich bezobjawowość. W tym przypadku konieczne są takie badania, jak USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Leczenie naczyniaków najczęściej nie jest konieczne. Wystarczy bowiem ich obserwacja. Jednak w przypadku ich szybkiego rozrostu warto zasięgnąć opinii lekarza. W niektórych przypadkach konieczna może być farmakoterapia przy pomocy propranololu lub glikokortykosteroidów, które hamują ich rozwój. Również gdy naczyniaki sprawiają ból lub dyskomfort, należy skonsultować je ze specjalistą, który może podjąć decyzję o ich wycięciu. Chirurgiczne usuwanie naczyniaków jest bezbolesne i bezpieczne.

Wskazania

Z zabiegu usunięcia znamion skórnych może skorzystać każda osoba, u której podczas badania dermatoskopem stwierdzono ryzyko występowania zmiany chorobowej lub o charakterze złośliwym. Jednak nie tylko osoby chore mają taką możliwość. Wskazaniem do wykonania zabiegu są również kwestie kosmetyczne. Jeśli znamię znajduje się w niekomfortowym miejscu, przeszkadza nam podczas wykonywania codziennych czynności, jest nieestetyczne, ma duże rozmiary – również możemy skorzystać z zabiegu. Wystarczy kontrola lekarza i zgoda na wykonanie chirurgicznego wycięcia znamienia. Nie trzeba się obawiać, specjalista poinformuje nas również o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu.

Bezpieczeństwo

Ze względu na minimalną inwazyjność zabiegu jest on całkowicie bezpieczny. Co ważne, skuteczność leczenia, którą osiąga się przy wykorzystaniu chirurgicznego usuwania znamion, określa się jako wysoką. Znamiona rzadko odrastają, dzięki temu, że lekarz wycina je wraz z marginesem zdrowej skóry. Dzięki temu tkanki nie dopuszczają do rozrostu i namnażania patologicznych zmian. Aby zabieg był całkowicie bezpieczny, należy kierować się wskazówkami i zaleceniami lekarza. Po wykonaniu zabiegu konieczna jest odpowiednia dbałość o ranę i bliznę. Codzienna higiena oraz zmiana opatrunku pomoże bowiem zapobiec niebezpiecznemu dla zdrowia zakażeniu. Ponadto dzięki odpowiednim działaniom możemy zmniejszyć widoczność oraz rozmiar blizny.

Galmedic Centrum Medyczne Rzeszów

Często zadawanie pytanie

Każda zmiana skórna, która nagle zmienia swój wygląd, gwałtownie rośnie lub wzbudza jakikolwiek niepokój, powinna zostać zbadana przez specjalistę. To lekarz podejmuje decyzję o sposobie leczenia.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego też jest dla pacjenta bezbolesny.

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od indywidualnych kwestii. Zwykle wynosi on do 30 minut.

Tkanki poddawane są badaniom histopatologicznym, których wyniki dostępne są po kilku tygodniach od wykonania zabiegu.

Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby chorujące na choroby zakaźne, choroby serca, naczyń, wątroby, tarczycy, układu nerwowego, mające zaburzenia krzepnięcia krwi, żylaki, zakrzepy, zatorowość płucną czy cukrzycę.

Znamiona najczęściej nie powodują żadnych objawów. Jeżeli zaczynają swędzieć lub boleć, warto skonsultować się z lekarzem.

Tuż po zabiegu można wrócić do codziennie wykonywanych czynności. Po upływie około 10 dni należy zgłosić się do placówki w celu usunięcia szwów.

Samoistnie znikają ropnie skórne. Ze względu na swój charakter nie są stałymi zmianami na naszej skórze. Reszta znamion jest z nami przez całe życie.

Czasami zdarza się, że znamiona odrastają. Można wtedy powtórzyć zabieg.

Skłonność do znamion może być dziedziczona.

Jednorazowo można usunąć kilka zmian. Jednak usuwanie dużych ilości należy rozłożyć w czasie.

Tuż po zabiegu nie powinno się brać gorących kąpieli, kąpać w morzu i solankach. Niewskazane jest również opalanie i ekspozycja na promienie UV.

Masz pytanie dotyczące usługi?

Masz problem i szukasz skutecznej diagnozy? Zapraszamy do kontaktu

Nasze usługi możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

przelewy24

668 660 600