Chirurgiczne opracowanie ran

Zabieg wykonuje chirurg w znieczuleniu miejscowym.

Chirurgiczne opracowanie ran w Rzeszowie w Centrum Medycznym Galmedic wykonywane jest przez specjalistów chirurgów w znieczuleniu miejscowym.

Chirurgiczne opracowanie ran Rzeszów

 

Ludzka skóra jest podatna na urazy mechaniczne. Wszelkie trudno gojące się rany, zranienia i inne uszkodzenia jej ciągłości mogą powodować różnego rodzaju powikłania. Najczęstszym są zakażenia wywoływane przez namnażające się w organizmie drobnoustroje chorobotwórcze. Lekceważenie ran lub ich nieodpowiednie leczenie negatywnie wpływa na proces gojenia. W przypadku urazów sprawiających ból lub niechcących się goić, konieczne może być chirurgiczne opracowanie ran.

Chirurgiczne opracowanie ran w Rzeszowie w Centrum Medycznym Galmedic wykonywane jest przez specjalistów chirurgów w znieczuleniu miejscowym. Najnowocześniejszy sprzęt, doświadczony personel medyczny oraz odpowiednie warunki pomagają zadbać o bezpieczeństwo i komfort psychiczny pacjenta.

Czym jest chirurgiczne opracowanie ran?

Chirurgiczne opracowanie ran to zabieg mający na celu dokładne oczyszczenie miejsca, w którym ciągłość skóry została przerwana oraz przywrócenie ukrwienia wpływającego na proces gojenia się tkanek. Sprowadza się on do usunięcia z rany wszelkich miejscowych czynników, takich jak ciała obce czy drobnoustroje, które mogłoby lub już spowodowały zakażenie. W przypadku ran przewlekłych wycina się tkankę martwiczą przy wykorzystaniu narzędzi chirurgicznych, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. Następnie zszywa się brzegi rany oraz zakłada jałowy opatrunek. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny.

Opracowanie ran pozwala skrócić czas leczenia oraz szybko zwalczyć ciężkie zakażenia, jeżeli do takich zdążyło dojść. Prawidłowo wykonane zapobiega również wtórnym infekcjom. Znajduje ono również zastosowanie w przypadku zapalenia podskórnej tkanki łącznej oraz rozległych owrzodzeń.

Warto zaznaczyć, iż dbanie o prawidłowe oczyszczenie i zdezynfekowanie rany to kwestia niezwykle istotna. Jej zaniedbanie może prowadzić między innymi do: martwicy tkanek, infekcji, wydłużonego procesu gojenia, zakażenia tężcem.

Wskazania do zabiegu

Chirurgiczne opracowanie ran wykonuje się przede wszystkim w przypadku ran kłutych, ciętych, tłuczonych, szarpanych, kąsanych, gryzionych, miażdżonych, zanieczyszczonych, w przypadku wystąpienia martwicy, zakażenia oraz gdy w ranie obecne jest ciało obce. Należy jednak pamiętać, że nawet małe, nieprawidłowo oczyszczone uszkodzenie skóry czy zranienie, może powodować problemy z gojeniem, a nawet zakażenie. Warto zatem udać się do lekarza, by skontrolować stan rany. Pozwoli to uniknąć zakażeń oraz martwicy, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Szycie ran

Szycie ran umożliwia ponowne połączenie rozerwanych i uszkodzonych tkanek skóry. Robi się to za pomocą szwów chirurgicznych. W Centrum Medycznym Galmedic wykorzystujemy ich różne rodzaje: nici wchłanialne (rozpuszczalne) i niewchłanialne, staplery oraz plastry. Wszystkie służą do jak najdokładniejszego łączenia brzegów rany. Podczas zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym pacjenta, lekarz stopniowo zszywa ze sobą poszczególne warstwy skóry. Działanie to dotyczy jedynie tego obszaru, który został w jakikolwiek sposób uszkodzony. Szycie ran jest niemal zawsze konieczne w przypadku ran głębokich. Wówczas uszkodzenie przekracza bowiem warstwę podskórną.

Przed zabiegiem lekarz tamuje krwawienie i upewnia się, że nie ma do czynienia z raną drążącą, uszkadzającą narządy wewnętrzne. Oczyszcza ranę i usuwa ewentualne ciała obce, które się w niej znajdują. Podczas zabiegu dba o jałowość środowiska, głównie ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Do zakażenia można bowiem doprowadzić poprzez przedostanie się bakterii do rany. Po zabiegu należy dbać jedynie o częstą zmianę opatrunku (1-2 razy dziennie) i przemywanie rany środkiem o działaniu dezynfekującym.

Usuwanie szwów

Po zabiegu chirurgicznego opracowania rany i w przypadku zastosowania nici niewchłanialnych konieczne jest usunięcie szwów. To ostatni etap procesu gojenia się rany. Termin usunięcia ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem, zwykle jednak nie wykonuje się tego zabiegu później niż 2 tygodnie po operacji. Jest bezbolesny i szybki. Szwy usuwa chirurg lub pielęgniarka, a nawet lekarz pierwszego kontaktu.

Usunięcie szwów polega na ich przecięciu i delikatnym wyjęciu ze struktury skóry pacjenta. Należy wykonać ten zabieg wyłącznie pod specjalistyczną opieką fachowców. Samodzielne zdjęcie szwów grozi nie tylko bólem, ale i rozerwaniem rany oraz możliwością zakażenia.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do zabiegu chirurgicznego opracowania ran w naszych gabinetach w Rzeszowie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Poprzedzany jest on jedynie szczegółowym wywiadem lekarskim na temat stanu zdrowia pacjenta – jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala. Lekarz zadaje pytania dotyczące między innymi przyjmowanych leków, reakcji alergicznych, przebytych chorób czy operacji. Istotne jest również poznanie okoliczności, w których powstała rana. Następnie specjalista dokładnie ogląda ranę i podejmuje decyzję co do dalszego działania. Tuż przed zabiegiem pacjenta znieczula się miejscowo. Wiąże się to z ukłuciem igłą w okolicach miejsca urazu. Po oczyszczeniu, zdezynfekowaniu i zszyciu rany, lekarz zakłada jałowy opatrunek. Czasami konieczne jest zastosowanie profilaktyki przeciwtężcowej. Czas gojenia się rany jest bardzo zróżnicowany, ponieważ zależy od głębokości i rodzaju urazu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent wypisywany jest z placówki. Powinien dbać o ranę, codziennie zmieniać opatrunek i dezynfekować miejsce urazu, ale nie namaczać go nadmiernie. Istotne jest również obserwowanie rany i zgłoszenie się do lekarza w przypadku pojawienia się martwicy, infekcji czy zaczerwienienia wokół urazu. Do czasu zagojenia się rany należy prowadzić oszczędny tryb życia. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza w wyznaczonym terminie celem oceny rany oraz zdjęcia szwów.

Przeciwwskazania

Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do chirurgicznego opracowania ran. Pacjent może jednak nie zostać zakwalifikowany do zabiegu w przypadku upojenia alkoholowego czy uczulenia na leki miejscowo znieczulające. W innych przypadkach otrzyma on pomoc w rzeszowskim Centrum Medycznym Galmedic.

Galmedic Centrum Medyczne Rzeszów

Często zadawanie pytanie

Zszywanie rany konieczne jest zwykle w przypadku ran głębokich. Powierzchowne otarcia najczęściej nie wymagają interwencji chirurgicznej, ale lekarz może zadecydować o zastosowaniu postępowania wspomagającego (najczęściej w postaci plastrów zbliżających do siebie brzegi skóry).

Nie, zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym pacjenta.

Długość utrzymywania szwów dobierana jest indywidualnie, ponieważ zależy od rodzaju, umiejscowienia, głębokości oraz rozległości rany.

Zabieg jest relatywnie bezpieczny, ale w niektórych przypadkach może wystąpić krwawienie, rozejście się rany, uszkodzenie zdrowych tkanek czy zakażenie.

Tak, w przypadku mocno zanieczyszczonej rany przed dezynfekcją lekarz najpierw płucze ją roztworem soli fizjologicznej.

W przypadku ran przewlekłych konieczne może być powtórzenie zabiegu. Ponieważ do ożywienia tkanki nie dochodzi z dnia na dzień, możliwe jest powstawanie nowych martwic.

Tak, ale nie należy się przemęczać. Warto ograniczyć uprawianie sportu do czasu zagojenia się rany.

Jeżeli lekarz uzna, że jest to konieczne, to zostanie zastosowana profilaktyka przeciwtężcowa.

Tak, w zależności od rodzaju, głębokości i rozległości rany pacjent przez kilka dni po zabiegu może odczuwać dolegliwości bólowe.

To zabieg szybki, który trwa od 30 do 40 minut, w zależności od rozległości rany i jej lokalizacji.

Usuwa się jedynie szwy niewchłanialne, staplery oraz plastry. Nici, które nazywane są wchłanialnymi, samoistnie rozpuszczają się w organizmie człowieka.

Działanie na własną rękę jest bardzo niebezpieczne – może doprowadzić do znacznego uszkodzenia rany i jej zakażenia.

Masz pytanie dotyczące usługi?

Masz problem i szukasz skutecznej diagnozy? Zapraszamy do kontaktu

Nasze usługi możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

przelewy24

668 660 600