Usuwanie ganglionów
Bezpiecznie i w komfortowej atmosferze
Usuwanie ganglionów w Rzeszowie w Centrum Medycznym Galmedic odbywa się w bezpiecznej i komfortowej atmosferze
Ganglion, znany szerzej również jako torbiel galaretowata, przybiera zwykle postać łagodnego i niewielkiego guza. Może powstać w obrębie niemal każdego stawu. W wyniku przeciążenia lub stanu zapalnego stawu powstaje w nim tzw. zachyłek, w którym gromadzi się płyn stawowy. Jest on najczęściej widoczny gołym okiem na powierzchni skóry i wyczuwalny pod naciskiem. Usuwanie ganglionów jest często jedynym sposobem na pozbycie się ich z organizmu. Torbiel często nie daje się bowiem odprowadzić, tworząc zastawkę, która umożliwia jedynie jednostronną wymianę płynu we wnętrzu ganglionu.
Guzek jest nieestetyczny i może być bolesny. Choć w początkowym stadium swojego rozwoju zwykle nie daje on żadnych objawów, pacjent jest w stanie szybko zauważyć go na powierzchni ciała. Jeśli dopuści się do jego powiększania, jego obecność może skutkować nieprzyjemnymi objawami: drętwieniem kończyn, obrzękami, bólem, zaburzeniami unaczynienia. W procesie leczenia tych torbieli zaleca się stosowanie metod inwazyjnych. Usuwanie ganglionów metodą chirurgiczną daje najlepsze i najtrwalsze efekty.
Ganglion
Ganglion powstaje zwykle w obrębie stawu narażonego na przeciążenia lub przewlekłe urazy i zapalenia. Najczęściej występuje na nadgarstku, kolanie, łokciu, stopie. Może dotyczyć również niewielkich stawów dłoni. Narośl jest dość twarda, ale można ją łatwo przesuwać. Czasami wyczuwalna jest jedynie palpacyjnie, a widoczna gołym okiem staje się dopiero, gdy przybiera większe rozmiary. Usuwanie ganglionów zalecane jest przez zdecydowaną większość lekarzy. Wszystko dlatego, że nieleczona torbiel może doprowadzić do wystąpienia stanu przednowotworowego lub nowotworowego, znacznie zmniejszać ruchomość stawu oraz powodować silne dolegliwości bólowe. Ganglion uciska bowiem na nerwy, a występując po wewnętrznej stronie dłoni, może dawać objawy podobne do zespołu cieśni nadgarstka.
Dlatego też nie warto zwlekać z konsultacją torbieli u lekarza specjalisty. Diagnostyką ganglionów zajmuje się chirurg ortopeda i/lub traumatolog narządu ruchu, który nie tylko konsultuje stan pacjenta, ale również zleca wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych. Należą do nich przede wszystkim RTG i USG, a czasami konieczny do wykonania jest nawet rezonans magnetyczny.
Wskazania do wykonania zabiegu
Ganglion może wzrastać do dużych rozmiarów, pozostając całkowicie niezauważalny. Zwykle jednak daje pierwsze objawy już po kilku dniach od powstania. Do najczęściej wymienianych należą: dolegliwości bólowe w obrębie i okolicy stawu, wzmożona wrażliwość skóry i obszaru na dotyk, ograniczona ruchomość kończyny, występowanie odczynu zapalnego i objawów infekcji. Gdy u pacjenta występują wymienione dolegliwości, to znak, że należy bezzwłocznie poddać się zabiegowi usunięcia torbieli. Również w przypadku, kiedy ganglion uciska jakikolwiek nerw lub naczynie krwionośne, powinno się go jak najszybciej usunąć.
Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego usuwania ganglionów jest aktywna infekcja tocząca się w organizmie pacjenta. Sprzyja ona bowiem obniżeniu odporności, a co za tym idzie, naraża chorego na występowanie zakażenia lub niepowodzeń podczas zabiegu.
Szybkie usunięcie ganglionu w Rzeszowie
Usunięcie ganglionu możliwe jest przy wykorzystaniu metody artroskopowej lub otwartej. By uzyskać trwałe efekty, warto rozważyć chirurgiczne metody pozbycia się torbieli. W obecnych czasach szybkie usunięcie ganglionu nie jest żadnym wyzwaniem. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy istnieją domowe sposoby jego leczenia. Nie warto jednak zagłębiać się w tę tematykę.
Każda zmiana występująca zarówno na skórze pacjenta, jak i zlokalizowana podskórnie powinna stać się powodem wizyty u specjalisty. Samodzielnie pacjent nie jest bowiem w stanie określić jej charakteru i przyczyny powstania.
Chirurgiczne usunięcie ganglionu charakteryzuje się niewielkim odsetkiem nawrotów. Wykonuje je lekarz w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Zabieg trwa około 15 minut. Podczas niej chirurg wykonuje jedno lub kilka nacięć i usuwa torbiel w całości wraz z jej łodygą i marginesem zdrowej tkanki. Ranę zaszywa się, zakłada jałowy opatrunek, a dodatkowo staw unieruchamia się na kilka dni. Ma to zapobiec ponownemu przeciążeniu stawu i przyspieszyć proces rekonwalescencji oraz gojenia się rany.
Prawidłowo pielęgnowana blizna jest po zabiegu prawie niewidoczna i niewielka. Po wykonaniu zabiegu nie jest konieczne pozostanie pacjenta w placówce medycznej. Zwykle opuszcza ją w dniu wykonania zabiegu.
Usuwanie ganglionów w Rzeszowie w Centrum Medycznym Galmedic odbywa się w bezpiecznej i komfortowej atmosferze. Ryzyko wystąpienia powikłań ograniczone jest do minimum dzięki dokładnej diagnostyce i niwelowaniu przeciwwskazań. Szczegółowe zalecenia lekarskie po zabiegu obejmują nie tylko sposób pielęgnacji rany, ale i terminy zgłoszenia się pacjenta na wizyty kontrolne oraz zdjęcie szwów.
Masz pytanie dotyczące usługi? Zapraszamy do kontaktu
Często zadawanie pytanie
Ganglion daje głównie objawy bólowe. Ogranicza ruchomość stawu, staje się powodem dyskomfortu.
Ganglion widoczny jest na powierzchni skóry jako niewielki guzek. Samodzielnie trudno jednak odróżnić go od innych zmian skórnych lub podskórnych, które mogą wystąpić z różnych przyczyn. Dlatego też w celach diagnostycznych konieczne jest udanie się do specjalisty.
Nie, ale w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów, zaleca się niezwłoczne podjęcie działań zapobiegawczych, głównie kontaktu ze specjalistą. Wczesna diagnoza ganglionu sprzyja szybkiemu i skutecznemu leczeniu.
Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz – chirurg, ortopeda lub specjalista traumatologii narządu ruchu.
W zależności od rozmiarów i nagromadzenia ganglionów w obszarze stawu zabieg trwa od 15 do 60 minut.
Tak, zabieg jest całkowicie bezbolesny dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego.
Nie, istnieją niewielkie zmiany o charakterze torbieli, które można leczyć nieinwazyjnie, stosując masaże, fizykoterapię lub ostatecznie – nakłucie. Decyzję o zastosowanej metodzie leczenia powinien podjąć lekarz po wykonaniu pełnej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta.
Małe gangliony często znikają pod wpływem nieinwazyjnych działań leczniczych. Jednak, gdy zauważa się ich nawroty lub powstają one w różnych nowych miejscach – należy skorzystać z chirurgicznego usuwania tych zmian.
Ganglion zaliczany jest do grona torbieli. W początkowej fazie wzrostu nie ma charakteru nowotworowego. Jeśli nie zostanie poddany leczeniu, może jednak szybko zmienić swój charakter.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa około miesiąca. Pierwsze dwa tygodnie to okres aktywnego gojenia się rany. Ważne jest w tym czasie unieruchomienie stawu, by zapobiec komplikacjom. W dalszych etapach rekonwalescencji stosuje się unieruchomienie częściowe, zależne od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zagojenia się rany.
Tak, jeśli niemożliwy jest powrót pacjenta do aktywności zawodowej, zwolnienie wystawia lekarz specjalista.
Tak, niewielkie zmiany można masować, sprzyja to ich wchłanianiu. Zaleca się jednak odbycie konsultacji lekarskiej przed podjęciem samodzielnych działań. Czasami zdarza się bowiem tak, że masaże wykonywane w obrębie zmiany sprzyjają jej rozrostowi, pobudzając wytwarzanie płynu stawowego.
Blizna powstaje po około 10 dniach. By przyczynić się do jej małej widoczności, należy systematycznie przemywać ranę i zmieniać opatrunek na jałowy (przynajmniej co 3-4 dni). Najlepiej robić to pod okiem specjalisty.