Palec trzaskający

Kompleksowa diagnostyka i leczenie w Rzeszowie

Efektem prawidłowo wykonanego zabiegu jest szybkie i skuteczne przywrócenie sprawności ruchowej palców i dłoni.

Palec trzaskający Rzeszów

 

Palec trzaskający, strzelający, zatrzaskujący, przeskakujący – jakkolwiek by nie nazwać tego schorzenia, jest ono powodem dyskomfortu i niejednokrotnie dolegliwości bólowych u pacjenta. Nie jest to jednak zwykła przypadłość, która mija samoistnie. Polega bowiem na zakleszczającym zapaleniu pochewki ścięgna zginacza palca. W ścięgnach wytwarza się ziarnina, która powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Powstaje zwykle w wyniku mechanicznego urazu palców lub nadmiernego wysiłku.

Wytworzenie objawu przeskakiwania jest charakterystyczne dla późnego etapu rozwoju choroby. Palec trzaskający początkowo nie daje zbyt wielu objawów. Pacjent może skarżyć się na ból obecny podczas zginania palców. Może on być zlokalizowany zarówno na poziomie kości śródręcza, jak i paliczków. Zwykle to dolegliwości bólowe są pierwszą oznaką powstającego stanu zapalnego w obrębie ścięgna. Jeśli w odpowiednim czasie nie zostaną podjęte kroki diagnostyczne i  lecznicze, w zaawansowanej postaci choroby pacjent nie będzie zdolny do wykonania ruchu prostującego palce. W rezultacie pozostaną one w stałej pozycji zgięciowej, utrudniając manipulację przedmiotami i skutecznie obniżając poziom jakości życia.

Czynniki ryzyka i diagnostyka

Na wystąpienie schorzenia najbardziej narażone są kobiety po 40. roku życia, cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów lub zmagające się z chorobami metabolicznymi. Palec trzaskający występuje często w towarzystwie cukrzycy czy dny moczanowej. Wśród pacjentów w różnym wieku może okazać się efektem przebytego w przeszłości urazu mechanicznego, dotyczącego okolicy palca.

Ten rodzaj zapalenia ścięgna dotyka również osoby, które narażone są na nadmierne i powtarzające się przeciążenia mięśni. To zatem choroba zawodowa muzyków, tkaczy, szwaczek, krawcowych itp. Przeciążenie prowadzi do zapalenia a stąd już krótka droga do opisywanego schorzenia. Na ścięgnie zginacza powstaje zgrubienie, które staje się przyczyną odczuwalnych objawów. Ból, ograniczenie ruchomości, uczucie trzaskania i przeskakiwania palca – to główne symptomy, które skłaniają pacjentów do wizyty lekarskiej. Skóra w okolicy palca może być ponadto zaczerwieniona, a nawet opuchnięta.

Pacjenci, u których podejrzewa się występowanie palca trzaskającego, kierowani są do szczegółowej diagnostyki. W tym celu wykonuje się wywiad i badanie ultrasonograficzne palca. W rzadkich przypadkach zleca się wykonanie RTG oraz inne badania specjalistyczne. Diagnostyka jest szczególnie ważna ze względu na fakt, że wiele innych schorzeń może dawać podobne objawy co palec trzaskający. Rzeszów jest miejscem godnym zaufania – w Centrum Medycznym Galmedic specjaliści zajmują się kompleksową diagnostyką i leczeniem wielu schorzeń natury ortopedycznej.

Palec trzaskający – leczenie

W początkowym stadium choroby można zastosować leczenie zachowawcze. Polega ono na podaniu leków przeciwzapalnych i rehabilitacji. Nie zaleca się jednak powtarzania iniekcji leku ze względu na ryzyko częstego występowania skutków ubocznych tego rodzaju leczenia. Często stosuje się również zabieg przezskórny, który polega na przecięciu struktury troczka ścięgna pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym pacjenta.

Najskuteczniejszą formą leczenia palca trzaskającego jest leczenie operacyjne. Podczas zabiegu przecina się troczek pochewki włóknistej ścięgna, uwalniając tym samym całe ścięgno i mięsień.

Przebieg i efekty zabiegu

Palec trzaskający w Rzeszowie operuje się w znieczuleniu miejscowym lub odcinkowym pacjenta. Zabieg wykonuje lekarz chirurg, ortopeda i/lub specjalista traumatologii ruchu. Jego przebieg jest dosyć prosty i szybki. Cały zabieg trwa około 15 minut i polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia po wewnętrznej stronie operowanej dłoni. Tą drogą lekarz dochodzi do określonej struktury, którą następnie przecina. W miejscu rany zakłada się kilka szwów, które wspierają i przyspieszają proces jej gojenia. Chirurg może również podczas operacji odtworzyć pierścienie pochewki i je poszerzyć. Dokonuje się tego zwłaszcza u tych pacjentów, u których zapalenie jest rozległe i obejmuje struktury sąsiednie, np. nadgarstek.

Chirurgiczne usunięcie schorzenia odbywa się w trybie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent tuż po operacji może opuścić placówkę medyczną. Warto o tę możliwość zapytać podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie. Zabieg należy do grona operacji chirurgicznych ręki.

Efektem prawidłowo wykonanego zabiegu jest szybkie i skuteczne przywrócenie sprawności ruchowej palców i dłoni. Zastosowanie tej metody leczenia zapobiega powstawaniu przykurczów oraz utracie zdolności chwytania i manipulowania przedmiotami. Po wykonaniu operacji ustępują takie dolegliwości jak: drętwienie palców, ból nocny dłoni, mrowienia.

Rekonwalescencja a powikłania

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa 1-2 miesiące. Przez pierwsze 4 tygodnie po wykonaniu zabiegu dłoń należy unieruchomić. Dlatego też pacjentowi zakłada się temblak. Umożliwia to szybkie i prawidłowe gojenie się operowanego ścięgna i rany oraz zmniejsza ewentualny obrzęk i dolegliwości bólowe. W razie konieczności zaleca się farmakoterapię, głównie poprzez zastosowanie środków uśmierzających ból. Pacjent powinien się ponadto zgłosić na rehabilitację i czynnie w niej uczestniczyć, powtarzając poznane ćwiczenia również w środowisku domowym.

Operacja, mająca na celu zniwelowanie objawów palca trzaskającego, jest mało inwazyjna. Nie oznacza to jednak, że nie jest obarczona żadnym ryzykiem powikłań. Również i w jej przypadku mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej nie są one jednak groźne dla zdrowia pacjenta. Zwykle chorzy skarżą się na obrzęk operowanej dłoni, ból w miejscu rany, zapalenie żył. W przypadku nasilenia dolegliwości lub wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po wykonaniu zabiegu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Często zadawanie pytanie

To zakleszczające zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca. Powstaje najczęściej w wyniku nadmiernego obciążenia mięśnia.

Domowe sposoby leczenia palca trzaskającego są nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Zaniedbany stan zapalny może bowiem stać się przyczyną występowania bardziej złożonych schorzeń.

Możliwe jest zastosowanie leczenia nieoperacyjnego i operacyjnego. Pierwszy z rodzajów postępowania stosuje się u pacjentów w początkowym stadium rozwoju choroby. W zaawansowanych etapach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacyjne przecięcie struktury troczka pochewki włóknistej ścięgna.

Zabieg trwa 15-45 minut, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia.

Jeśli u pacjenta stwierdzono objawy palca trzaskającego, ograniczoną ruchomość palców i dłoni, ich ułożenie zgięciowe oraz trudności w ich rozprostowaniu.

Nie. Nieleczone schorzenie może stać się przyczyną znacznego ograniczenia ruchomości nie tylko palców, ale również całej dłoni i ręki. Schorzenie z czasem pogłębia się, zamiast ustąpić.

Należy udać się do chirurga, ortopedy lub specjalisty traumatologii ruchu.

Wszelkie przeciwwskazania usuwa lub niweluje lekarz podczas konsultacji indywidualnej z pacjentem. Z zabiegu nie powinny jednak korzystać osoby, u których stwierdzono aktywną infekcję.

Jeśli przy wykonywaniu jakiegokolwiek ruchu palcem słyszymy charakterystyczny odgłos trzaskania, przeskakiwania, prawdopodobnie mamy do czynienia z palcem trzaskającym. Konieczna jest konsultacja specjalistyczna.

Ćwiczenia obejmują wybrane techniki masażu oraz ćwiczeń aktywnych, które indywidualnie do potrzeb pacjenta dobiera fizjoterapeuta lub rehabilitant.

Całkowity powrót do sprawności zajmuje pacjentom zwykle 8 tygodni. Już po miesiącu od wykonania zabiegu widoczne są rzeczywiste rezultaty poprawy stanu zdrowia.

Tuż po wykonaniu zabiegu zaleca się oszczędność sił i unikanie forsowania operowanej kończyny. Dlatego też zwykle specjalista zaleca zwolnienie czasowe z konieczności wykonywania pracy zawodowej. O jego długości decyduje lekarz.

Masz pytanie dotyczące usługi?

Masz problem z alkoholem i szukasz skutecznej terapii? Zapraszamy do kontaktu

668 660 600