Korekta blizny po cesarskim cięciu

Chirurgiczna korekta blizny po cesarce wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie chirurgiczną korektę blizny po cesarskim cięciu, wykonuje lekarz specjalista, chirurg medycyny estetycznej

Korekta blizny po cesarskim cięciu Rzeszów

 

Zabieg cesarskiego cięcia niejednokrotnie jest tym zabiegiem, który ratuje życie matki i nienarodzonego dziecka. Nie ulega wobec tego wątpliwości, że jest koniecznym, celowym uszkodzeniem tkanek. Skutkuje jednak występowaniem na ciele kobiety nierzadko dość widocznej rany. Można ją zniwelować, stosując preparaty oraz odpowiednio dbając o jej stan. Przebieg gojenia się rany nie zawsze zależy wyłącznie od staranności pacjenta. Składają się na niego również inne czynniki. Są nimi przede wszystkim indywidualne predyspozycje, procesy tworzenia włókien kolagenowych i ogólna sprawność organizmu (osłabionego przecież porodem). Gdy już zagojona rana jest nieestetyczna i daje o sobie znać poprzez nieprzyjemne dolegliwości, konieczna może okazać się korekta blizny po cesarskim cięciu.

Korekta blizny po cesarskim cięciu wskazana jest u tych kobiet, u których doszło do zaburzeń w procesie prawidłowego gojenia się rany po operacji narodzin dziecka. Zaburzenia te bywają wynikiem predyspozycji genetycznych, stanów chorobowych, a nawet stanu zapalnego. Bardzo widoczna, nieblednąca blizna, bolesność rany, jej obrzmienie i intensywny ból w podbrzuszu – to pierwsze objawy świadczące o tym, że po operacji cesarskiego cięcia mogło dojść do powikłań. Niektóre z nich są znacznie odroczone w czasie. Mogą bowiem wystąpić u matki nawet dopiero w okolicy roczku dziecka urodzonego poprzez cesarskie cięcie.

Galmedic Centrum Medyczne Rzeszów

Zabieg cesarskiego cięcia

W przypadku niektórych ciężarnych kobiet konieczne jest wykonanie zabiegu cesarskiego cięcia w celu narodzin małego człowieka na świat. Lekarz rozcina powłoki brzuszne i mięsień macicy po to, by dziecko mogło bezpiecznie się urodzić. W związku z tym, że cięcie stanowi poważne naruszenie ciągłości tkanek, pozostawia po sobie widoczny ślad. Niejednokrotnie przybiera ono postać nieestetycznej blizny, która staje się powodem dyskomfortu kobiety. Możliwa jest jednak skuteczna korekta blizny po cesarskim cięciu, która znacznie zmienia jej wygląd. Przeprowadzana przez specjalistów chirurgii estetycznej sprawia, że po narodzinach zostają wspomnienia, a nie brzydki ślad.

Jeżeli pacjentka po zabiegu cesarskiego cięcia ma nieestetyczną bliznę, wpływającą negatywnie na poziom jej samopoczucia oraz jakość życia, powinna rozważyć możliwość wykonania zabiegu jej plastyki. Blizna ta może być nie tylko źródłem dyskomfortu estetycznego. Zrost lub nadmierne bliznowacenie rany może również przyczyniać się do ograniczenia ruchomości niektórych stawów. Wszystkie struktury ciała człowieka połączone są powięziowo. Ograniczenie w jednym obszarze powoduje dysfunkcje w kolejnych. W rezultacie pacjentka może skarżyć się na nieprzyjemne dolegliwości, w tym ból i drętwienie blizny.

Korekta blizny po cesarskim cięciu – metody

Chirurgiczna korekta blizny po cesarce wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polega ona na zmiękczeniu struktury blizny i jej wycięciu. Następnie ponownie zszywa się tkankę podskórną i skórę, dbając o dobry efekt kosmetyczny i wizualny. Zabieg ten można wykonywać zarówno przy okazji następnego cięcia cesarskiego, jak i już po zakończeniu okresu połogu oraz karmienia piersią. Nawet ten, wykonywany w znieczuleniu ogólnym, podczas którego lekarz usuwa rozległe i głębokie zmiany, daje dobry efekt kosmetyczny i leczniczy. W razie konieczności dokonuje się również przeszczepu skóry. W końcowym etapie zabiegu lekarz zakłada szwy i jałowy opatrunek, chroniący ranę przed uszkodzeniami i urazami.

Korekta blizny po cesarskim cięciu w Rzeszowie

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie możliwa jest chirurgiczna korekta blizny po cesarskim cięciu. Wykonuje ją lekarz specjalista, chirurg medycyny estetycznej. Wycięcie starej blizny, odpowiednie przygotowanie brzegów rany, ponowne zaszycie tkanek – to poszczególne etapy około godzinnej operacji. Specjaliści pomagają ponadto kobietom cierpiącym z powodu endometriozy. W przypadku niektórych pacjentek błona śluzowa macicy może ulokować się w bliźnie powstałej po cesarskim cięciu. Wówczas jedynym możliwym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie blizny i zmian oraz zaszycie powłok jamy brzusznej.

Korekta blizny po cesarskim cięciu w Rzeszowie to szybki, bezbolesny i skuteczny zabieg. Co więcej, chirurdzy plastyczni dobierają sposób leczenia indywidualnie do oczekiwań i preferencji pacjentek. Niekiedy nawet podczas zabiegu decydują się na innowacyjne rozwiązania, by zmniejszyć widoczność blizny i polepszyć jakość życia kobiety. Oprócz wycięcia starej blizny można bowiem wykonać dodatkowe nacięcia skóry, które pomogą nowej bliźnie dopasować się do fizjologicznych załamań na skórze pacjentki. Dzięki temu działaniu uzyskuje się wygląd rany najbardziej zbliżony do naturalnego wyglądu skóry.

Przygotowanie do zabiegu i przeciwwskazania

Przed zabiegiem pacjentka powinna skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko oceni zewnętrzny wygląd blizny po cesarce, ale i stwierdzi obecność lub brak patologicznych zmian wewnątrz jej struktury. Podczas szczegółowego badania i wywiadu lekarz ocenia stan zdrowia pacjentki, ryzyko wystąpienia powikłań oraz opisuje przebieg zabiegu. Ocenia również, czy pacjentka ma jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania korekty blizny za pośrednictwem skalpela. Ponieważ czas regeneracji i dojrzewania blizny to 12 miesięcy, warto dopiero po tym czasie zgłosić się do specjalisty. Wyjątkiem są przypadki, w których pacjentka skarży się na występowanie nieprzyjemnych dolegliwości (bólów brzucha, krwawień i plamień okołomiesiączkowych, zaburzeń mikcji i zapaleń pęcherza moczowego).

Mimo że sam zabieg chirurgicznej korekty blizny jest mało inwazyjny i bezpieczny, każdorazowo przed przystąpieniem do jego wykonania lekarz ocenia ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Musi ponadto zweryfikować, czy u pacjentki nie istnieją żadne przeciwwskazania, utrudniające lub wręcz uniemożliwiające jego wykonanie. Z zabiegu nie powinny bowiem korzystać kobiety ciężarne, karmiące piersią, cierpiące na choroby metaboliczne (cukrzycę, schorzenia tarczycy), choroby serca i układu krążenia. Również zapalenia skóry, infekcje bakteryjne i wirusowe (w tym opryszczka) wykluczają pacjentkę z możliwości wykonania korekty. Lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, jeśli stwierdzi, że u pacjentki istnieje ryzyko zaburzeń krzepnięcia krwi oraz tendencja do powstawania bliznowców (keloidów).

Rekonwalescencja

Tuż po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką personelu medycznego przez określony czas, zależny od jej indywidualnego stanu zdrowia. Kobiety mogą bowiem skarżyć się na dolegliwości bólowe w obrębie rany i obrzęk. W zależności od nasilenia objawów specjaliści mogą również  zlecić farmakoterapię. Obrzęk powinien minąć samoistnie po upływie kilku tygodni rekonwalescencji.

Istotnym zaleceniem lekarskim jest odpoczynek. Kobieta nie może się przemęczać ani forsować. Komplikacje może ponadto wywołać podejmowanie nadmiernego wysiłku fizycznego oraz nieodpowiednia dbałość o higienę rany czy nadmierna jej ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Pierwsze efekty plastyki blizny pacjentki dostrzegają już po miesiącu od wykonania zabiegu. W przypadku niektórych kobiet lekarz zaleca dodatkowo korzystanie z preparatów silikonowych oraz konsultacje fizjoterapeutyczne lub fizjoterapii uroginekologicznej.

Często zadawanie pytanie

Nieprawidłowości w procesie gojenia się rany uzależnione są od wielu czynników środowiskowych i genetycznych. Wśród nich wymienia się skłonność do występowania bliznowców, nieprawidłowe procesy tworzenia włókien kolagenowych czy nieodpowiednią dbałość o higienę i stan rany.

Zwykle rana po cesarskim cięciu jest płaska i krótka, niezbyt widoczna i zlokalizowana tuż nad wzgórkiem łonowym. Jej długość sięga około 10-15 cm.

Pacjentki skarżą się na bolesność blizny oraz obszaru dołu brzucha, krwawienia i plamienia okołomiesiączkowe, a nawet bóle karku i głowy.

Warto zgłosić się do placówki, która oferuje usługę korekty blizny po cesarskim cięciu. W Rzeszowie jest to Centrum Medyczne Galmedic.

Tak, skutecznie zapobiega nawrotom i kolejnym bliznowaceniom.

Nie, zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Konieczna jest częsta zmiana opatrunków oraz przemywanie rany. Warto zaopatrzyć się w preparaty z silikonem, które zapobiegają wysychaniu rany i przyspieszają proces regeneracji tkanek. Wszelkie zalecenia przekazuje pacjentce lekarz po wykonaniu zabiegu.

Zabieg wykonuje specjalista chirurgii plastycznej.

Tuż po wykonaniu zabiegu konieczna jest krótka obserwacja ogólnego stanu zdrowia pacjentki.

W zależności od rozległości blizny i indywidualnych kwestii zdrowotnych pacjentki – zwykle od 40 do 60 minut.

Nie, czas karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.

Masz pytanie dotyczące usługi?

Masz problem i szukasz skutecznej diagnozy? Zapraszamy do kontaktu

Nasze usługi możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

przelewy24

668 660 600